|

Na práci na Augustinových vánočních promluv rád vzpomínám. Jednalo se o můj první samostatný patristický překlad, který jsem se snažil přeložit civilně a současně, jak to jen šlo. Z mnoha témat přítomných právě v této části Augustinových Sermones čerpám dodnes a musím říci, že to můj pohled na očekávání Vánoc asi navždy změnilo. Myslím, že z Augustinových kázání patří právě ty věnované slavnosti Narození Páně a Zjevení Páně k tomu nejlepšímu.

V překládání Augustinových promluv pro různé liturgické doby pokračujeme, momentálně pracujeme také na promluvách pro postní období, triduum, dobu velikonoční a Letnice. Ještě to bude trvat, je s tím celkem hodně práce, ale těším se na to, že i tyhle promluvy obohatí i můj život. Z řady tematických celků Augustinových kázání pak ještě vyšly jeho promluvy o modlitbě Páně, které by se časově řadily k promluvám proneseným na závěr postní doby před Velikonocemi.

Anotace

Jak křesťané v prvních staletích slavili Vánoce, slavnost Narození Krista? Kde se tento svátek vzal a jaké bylo jeho poselství? Jak vypadalo kázání ve starověku? To vše a mnoho dalšího osvětlují kázání svatého Augustina z 5. století, která předávají samotné jádro křesťanské zvěsti: Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Augustinovy promluvy zůstávají dodnes inspirativní nejen pro kazatele, ale také pro každého, kdo chce proniknout hlouběji do tajemství Vánoc, které oslavují Kristův příchod na svět.

Augustin je uznáván jako nejvýznamnější křesťanský filosof a teolog latinského starověku. Křesťanské myšlení, nauku a teologii si lze bez něj jen těžko představit. Většinu svého života ale Augustin sloužil jako biskup jednoho afrického města. Těžiště jeho činnosti spočívalo v kázání, a v nich vyjevuje posluchači a čtenáři ještě jinou tvář než ve svých teologických traktátech či slavných Vyznáních. Způsob, kterým káže, a to, o čem, káže, mělo nesmírný vliv na další generace křesťanských kazatelů. Jeho kazatelský odkaz zůstává inspirativní až dodnes.

Současně svazek hledá inspiraci pro dnešní chápání a prožití Vánoc. Augustinova kázání dávají nahlédnout, co bylo pro křesťany prvních staletí důležité, proč věnovali tolik pozornosti události, kdy se Slovo stalo tělem a přebývalo mezi námi. Odkud se vlastně oslava Vánoc vzala? Hledala v nich raná církev pouze nástroj, jak se postavit pohanským oslavám zimního slunovratu? Nebo lze ze starověkých svědectví vyčíst ještě jiný příběh? I to je téma, jemuž se kniha věnuje a které může čtenáři pomoci prohloubit vlastní vztah ke křesťanskému slavení Vánoc.

Kniha obsahuje úvodní studii, která představuje Augustina jako kazatele, snaží se čtenáři přiblížit, kde a proč se ve starověku vzala oslava Vánoc a jakým způsobem ji církev slavila, a uvést jej do hlavních témat Augustinovy teologie Vánoc. Hlavní část svazku pak představuje český překlad 17 Augustinových kázání na Narození Páně a 10 promluv na svátek Zjevení Páně, Epifanie – mezi těmito kázáními nalezneme i texty objevené teprve v posledních desetiletích. Knihu doplňují biblické a jmenné rejstříky a doprovází ji ilustrace motivů starokřesťanského umění spojeného s vánoční tematikou.

David Vopřada, brož., 300 str., rok vydání 2015, dotisk 2021.


© 2021 David Vopřada. Všechna práva vyhrazena.